Smalcowanie auta. Czyli po co woskować auto ? Podział i klasyfikacja wosków.

     WRÓĆ

 

Smalcowaie czyli woskowanie lakieru jest znacznie bardziej zaawansowaną czynnością niż aplikacja polimeru, o której pisałem we wcześniejszym artykule. Jest to kolejny proces wtajemniczenia w meandry auto detailingu i sztuki jego prawidłowego przeprowadzenia.

 

Wszystkie preparaty i środki aplikowane na lakier mają zbliżone zadanie. Zabezpieczyć całą powierzchnię lakierniczą i poprawić jej wygląd.  A zatem czym wosk różni się od polimeru czy powłoki ceramicznej? Jak prawidłowo go założyć? Jakich efektów możemy się spodziewać? Na jak długo wystarczy jego aplikacja?

Najpopularniejszy podział wosków to: woski naturalne, syntetyczne i hybrydowe.

 

Różnice między woskiem a polimerem i powłoką ceramiczną

 

Różnicą najbardziej rzucającą się w oczy jest konsystencja. Polimery to płynne substancje, który aplikacja jest stosunkowo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Woski mają najczęściej formę stałą lub półpłynną i są dużo bardziej wymagające w aplikacji. Tutaj trzeba dysponować już pewną wiedzą co do sposobów nakładania i docierania wosku dla uzyskania jak najlepszego efektu.  Zadaniem wosku jest przede wszystkim ochrona karoserii przed promieniowaniem UV, kwaśnymi deszczami czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Polimer skupia się na dużej szklistości i hydrofobowości. Trwałość przemawia na korzyść wosku. Można przyjąć, że wosk to pośrednie rozwiązanie i plasuje się między polimerem a powłoką ceramiczną, której trwałość jest bezapelacyjna. W przypadku najtrwalszych powłok sięga ona nawet 8 lat.

 

Jaki wosk wybrać? Syntetyk, hybryda a może naturalny?

 

Wosk syntetyczny jest mieszanką syntetycznych polimerów ,które dzięki swojej budowie bardzo szczelnie przylegają do lakieru tworząc tarczę chroniącą lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Woski syntetyczne wykazują też większą odporność na czynniki chemiczne. Krótko mówiąc jeżeli lubisz myć swoje auto i robisz to często wybierz wosk syntetyczny. Hydrofobowość przy tych woskach stoi na dość wysokim poziomie.  Niektórzy producenci mówią o 12 miesiącach ochrony. Nie mówię, że jest to niemożliwe ale w polskich warunkach drogowych  zdecydowanie trudno uzyskać taki wynik. Aplikacja tego wosku wymaga sporego wysiłku.

 

Wosk naturalny był przez wiele lat podstawowym i jedynym kosmetykiem do pielęgnacji auta. Woski naturalne inaczej zwany Carnauba pozyskiwany jest z liści palmy rosnącej tylko w Brazylii. Jest to najtwardszy wosk naturalny. Po zebraniu go z drzewa nie nadaje się do aplikowania na auto ponieważ jest w formie niewielkich łusek i dopiero po odpowiedniej obróbce trafia do puszek i możemy wykorzystywać go do smalcowania. Przy woskach naturalnych ciężko mówić o filtrach UV i długotrwałej ochronie. Tego typu produkt niesamowicie poprawia szklistość lakieru i wydobywa niesamowitą głębię koloru. Niestety jego trwałość, ze względu na brak syntetycznych ulepszaczy, jest dość krótka. Dobrej jakości woski mogą utrzymać się do trzech miesięcy jeżeli są poprawnie nałożone i został użyty cleaner przed aplikacją wosk. Pojazdy zabytkowe, klasyki, auta wystawowe to w mojej ocenie zastosowanie dla tego produktów. Wosk naturalny nie wymaga wybitnych umiejętności podcza jego nakładania.

 

Wosk hybrydowy jak nietrudno się domyśleć jest to połączenie wosku syntetycznego i wosku naturalnego. Z tym, że nie jest to proporcja pół na pół. W hybrydach zdecydowana większość to składniki syntetyczne. Carnauba jest dodawana w celu podbicia tzw. efektu “wet-look”. Chodzi o osiągnięcie takiej szklistość, że auto wygląda tak jakby było mokre.  Stosowanie hybryd staje się coraz bardziej popularne. Połączenie atutów produktu naturalnego i syntetycznego pozwala osiągnąć bardzo dobry efekt i cieszyć się blaskiem auta przez okres do max. 6 miesięcy. Przy aplikacji wosku hybrydowego potrzeba trochę wysiłku.

 

Prawidłowa aplikacja wosku

 

Dobrze położony wosk może wytrzymać nawet 3 razy dłużej. Kluczowe jest jak zawsze odpowiednie przygotowanie powierzchni czyli lakieru. Zawsze ale to zawsze zaczynamy od mycia detailingowego. I nie chodzi tu tylko o bezpieczne mycie metodą na dwa wiadra ale przede wszystkim o przeprowadzenie takich procesów jak deironizacja i dekontaminacja jak również bardzo często glinkowanie. Dwa pierwsze pojęcia są procesami chemicznymi. Przy użyciu odpowiednich preparatów usuwamy z powierzchni lakieru wszelkie zanieczyszczenia takie jak: lotna rdza, osady smoły, asfaltu, żywicy i innych zanieczyszczeń drogowych. Glinkowanie jest czynnością mechaniczną stanowiącą dopełnienie deironizacji i dekontaminacji. Bardzo istotną rolę w przygotowaniu lakieru do aplikacji wosku odgrywa odtłuszczenie powierzchni. Dla wielu osób wydaje się to być banalny etap pracy nad autem, a w rzeczywistości decyduje on o efekcie końcowym i trwałości.  W Łowcach Blasku Pl odtłuszczamy lakier dwukrotnie. W pierwszej kolejności IPĄ, czyli alkoholem izopropylowym, a następnie zmywaczem silikonowym i dopiero na tak przygotowany lakier aplikujemy wosk.

 

Niezależnie od tego jaki rodzaj wosku wybierzemy daje on dużo radości podczas użytkowania. Piękny wygląd, lśniący lakier, głębia koloru i łatwość pielęgnacji auta sprawia, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które regularnie dbają o auto i cenią sobie wygodę. 

OFERTA PREMIUM

OFERTA STANDARD

PRZYJEDŹ DO NAS.

ZŁOWIMY BLASK TWOJEGO SAMOCHODU

Jak chroni wosk?

 

Powłoki ceramiczne
jak zabezpieczyć lakier samochodu
23 listopada 2020

biuro@lowcyblasku.com

Kontakt

+48 696 059 100

+48 694 477 108

Projekt i realizacja

 strony internetowe Bydgoszcz

IMIĘ I NAZWISKO

TWÓJ E-MAIL:

NUMER TELEFONU

PRZEWIDYWANA DATA WIZYTY

WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZETWARZANIE MOICH DANYCH OSOBOWYCH ZGODNIE Z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ul. Fordońska 250
85-001 Bydgoszcz

woj. kujawsko - pomorskie

pow. bydgoski

/wjazd od parkingu IKEA/

Łowcy Blasku PL sp. z o.o.

 

NIP: 5542961365

REGON: 369599778